top of page

Žádost o zdravotnickou dokumentaci - Jak na to?


Každý poskytovatel zdravotnické dokumentace má ze zákona povinnost vést řádně zdravotnickou dokumentaci svých pacientů, a to v elektronické nebo v listinné podobě. Stejně tak každý pacient má právo na informace, které obsahuje zdravotnická dokumentace vedená o má právo do dokumentace nahlédnout, nebo si vyžádat její kopii.

Zdravotnická dokumentace je soubor informací vztahujících se ke konkrétnímu pacientovi. Obsahuje zejména identifikační údaje pacienta, identifikační údaje lékaře, údaje o zdravotním stavu pacienta a o průběhu a výsledcích poskytovaných zdravotních služeb, anamnézu pacienta ad.

Potřeba nahlédnout nebo si vyžádat kopii zdravotnické dokumentace může plynout z nutnosti změny ošetřujícího lékaře např. při stěhování, konzultace zdravotního stavu s další osobou, archivace dokumentace a v krajních případech i v při právním sporu s lékařem, kdy bude pacient výpis ze zdravotnické dokumentace potřebovat jako důkaz podporující jeho tvrzení.

Evidenční povinnost zdravotnické dokumentace pacienta obsahuje jak nový občanský zákoník, který stanoví: "Poskytovatel vede záznamy o péči a zdraví, z nichž musí být zřejmé údaje o zdravotním stavu ošetřovaného a o poskytovatelově činnosti, včetně podkladů osvědčujících správnost těchto údajů, v rozsahu nezbytném pro poskytování řádné péče a zdraví. Záznamy poskytovatel uchová tak dlouho, jak to vyžaduje potřeba odborné péče (§ 2647 odst. 1), tak i zákon o zdravotních službách: Poskytovatel je povinen vést a uchovávat zdravotnickou dokumentaci a nakládat s ní podle tohoto zákona a jiných právních předpisů (§ 53 odst. 1)"*1.

Nahlížení pacienta do zdravotnické dokumentace je možné po dohodě s poskytovatelem a to v jeho přítomnosti. Pokud pacient zažádá o kopii dokumentace, zdravotnické zařízení mu jí musí vyhotovit a to nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy si ji pacient vyžádá. Žádost o kopii zdravotnické dokumentace se podává ke zdravotnickému zařízení, u kterého je dokumentace vedena.

Za případné výpisy či kopie dokumentace může zdravotnické zařízení po pacientovi požadovat úhradu. V tomto bodě není jasně definováno zákonem, do jaké výše se daná částka může vyšplhat. Zákon stanoví pouze: „Poskytovatel, který na základě žádosti osoby uvedené v § 65 odst. 1 pořídil výpis nebo kopii zdravotnické dokumentace, může požadovat úhradu ve výši, která nesmí přesáhnout náklady spojené s pořízením výpisu nebo náklady vynaložené na pořízení kopie zdravotnické dokumentace; ceník za pořízení výpisu nebo kopie zdravotnické dokumentace musí být umístěn na místě veřejně přístupném pacientům.“ *2. Toto ustanovení ovšem poskytuje poměrně široký prostor pro výklad. Některá zdravotnické zařízení tak do nákladů nepočítají pouze materiál potřebný k vyhotovení kopií (papír, tisk apod.), ale také čas lékaře strávený nad tímto úkonem. Tato skutečnost je z našeho pohledu diskutabilní.

Formální náležitosti žádosti o zdravotnickou dokumentaci zákon přesně nestanoví. Lze je nicméně dovodit dle náležitostí podání, jak je definuje správní řád, kdy: "Z podání musí být patrno, kdo je činí, které věci se týká a co se navrhuje. Fyzická osoba uvede v podání jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování podle § 19 odst. 3.“ *3 Některá zdravotnická zařízení pak na svých stránkách poskytují vzory žádostí o zdravotnickou dokumentaci či formuláře, které má pacient možnost využít. Povinnost žádat přes tyto dokumenty neplyne ze zákona, ale jejich využití je časově úsporné a proces žádání výrazně zjednodušuje *4.

Dokumentace může být zpřístupněna nejen konkrétnímu pacientovi, ale i těm osobách, kterým k tomu dal pacient oprávnění a dále osobám, u kterých to přímo definuje zákon (např. rodič, opatrovník apod.)

Nezapomínejte, že každý pacient má ze zákona právo nahlédnout nebo si vyžádat kopii zdravotnické dokumentace. Doufáme, že Vám tento článek v budoucnu pomůže usnadnit podávání žádostí o zdravotnickou dokumentaci, ať už Vaši, nebo Vašich nejbližších.

*1)VALUŠ, Antonín. Civilní spory mezi lékařem a pacientem. Praha: Leges, 2014, 240 s. ISBN 978-80-7502-045-1. *2) § 66 odst. 3 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování *3) § 37 odst. 2 zákona č.500/2004 Sb., správní řád *4) Žádost a záznam o nahlížení do zdravotnické dokumentace [online]. In: . [cit. 2015-11-05]. Dostupné z: http://www.ftn.cz/fileadmin/ftn/O_nemocnici/Dokumenty/F-TN-35_Zadost_o_nahlizeni_do_zdravotnicke_dokumentace.pdf

Doporučené
Nedávné
Archiv
Záložky
bottom of page